Odwiedzając Węgry, wielu Polaków jedzie nad Balaton. Co warto wiedzieć wybierając się nad Balaton?
Podstawowe informacje
Balaton jest największym jeziorem nie tylko Węgier, ale i całej Europy Środkowej. Jezioro Balaton położone jest w południowo-zachodniej części Węgier, na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, i około 80 km od stolicy Węgier, Budapesztu, z którego każdego lata nad "węgierskie morze" ściągają dziesiątki tysięcy turystów.
Jezioro Balaton swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest to jezioro błotne. Nazwa łacińska i niemiecka oznaczają "płytkie jezioro", natomiast języki słowiańskie wskazują na "błotne jezioro". Średnia głębokość jeziora to - zależnie od miejsca - zaledwie około 2-4m. W najgłębszym miejscu - w tzw. Studni Tihańskiej - Balaton liczy sobie 12,2m głębokości.
Woda w Balatonie jest mętna i ma niewielką przejrzystość. Jest tak za sprawą błotnistego i mulistego charakteru dna, a także składu wody w Balatonie. Ta zawiera wiele związków sodu, magnezu i wapnia, bogata jest także w aniony (siarczany i węglany).
Balaton w liczbach
Powierzchnia: 592 km²
Długość: 77 km
Długość brzegu: 236 km
Szerokość: 14 km
Gdzie pojechać nad Balaton?
Południowy brzeg Balatonu:
Na zachodnim i południowym brzegu jeziora znajdziemy wiele trawiastych i piaszczystych plaż, a także ciepłą i płytką wodę. Mała głębokość rzędu 1 - 1,5 metra sprawia, że jest to miejsce, które warto rozważyć, wybierając się nad Balaton z dziećmi. Woda w tych rejonach - właśnie ze względu na niewielką głębokość - ma wysoką temperaturę, w najgorętszych okresach lata zbliżającą się nawet do 30 st. Celsjusza! Zazwyczaj jest to około 22 - 28 stopni. Na Węgrzech latem zazwyczaj panuje ładna pogoda. Wypoczynkowi w tych rejonach sprzyja dobrze rozwinięta infrastruktura, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że latem poziom wody jest bardzo niski i może wręcz uniemożliwiać pływanie. Niekiedy woda sięga tylko do kostek.
Inna ważna informacja dla osób podróżujących z dziećmi jest taka, że według danych z 2014 r. w większości monitorowanych kąpielisk położonych w strefie przybrzeżnej Balatonu, woda osiąga najwyższą klasę.
Najpopularniejszą miejscowością na południowym brzegu i nad całym Balatonem jest jest zdecydowanie Siófok.
http://www.occur.pl |
Północny brzeg Balatonu:
Północny brzeg Balatonu charakteryzuje się nieco bardziej kamienistym dnem i nieco większą głębokością wody. Najpopularniejsze miejscowości w tych rejonach to Tihany i Balatonfüred.
Sezon wypoczynkowy trwa nad Balatonem od czerwca do września, a czasami nawet do października. Wstęp na plaże to zazwyczaj ok 250-300 HUF. Wynajem kampingu nad Balatonem na tydzień to najczęściej koszt rzędu około 600-700zł.
Nocleg w miejscowościach położonych niedaleko Balatonu (lecz nie nad samym Balatonem) to w większości miejscowości koszt rzędu 25-40zł.
Szeroka baza hotelowa nad Balatonem umożliwia wynajem domków i kwater, a dzięki dużej konkurencji na rynku na ogół możemy liczyć na dobre ceny. Uwaga, nie wszystkie domki nad Balatonem są tanie, a tanie domki niekiedy charakteryzują się niską jakością wyposażenia, więc warto sprawdzić opinie.
fot. Adam Kontor |
Tihany
Tihany położone jest na północnym brzegu Balatonu, na półwyspie o takiej samej nazwie. Cały półwysep Tihany to obiekt o charakterze historycznym. Najważniejszym punktem Tihany jest opactwo benedyktyńskie, które w 1055 roku założył Andrzej I. Założyciel opactwa pochowany jest w jednej z krypt znajdujących się w kościele. W 1754 roku kościół został poddany przebudowie w stylu barokowym przez Sebastiala Stuhlhofa. W 1921 roku ostatnią noc na węgierskiej, ojczystej ziemi spędził ostatni król węgierski, Karol IV. Warto odwiedzić opactwo i spojrzeć na Balaton z góry, ponieważ widok stamtąd jest piękny.
Regiony winiarskie
Nad Balatonem jest wiele miejscowości, w których produkuje się wino. Osoby zainteresowane winiarstwem powinny rozważyć odwiedzenie Badacsony i Balatonfüred, a także zajrzeć na bloga Niewinne Podróże (po prawej stronie znajdziecie odnośnik).
Fauna
Od 2002 roku BirdLife International uznaje Balaton za ostoję ptaków IBA. Oznacza to, że jest to miejsce istotne ze względu na ochronę populacji dzikiego ptactwa. Jest to ważne miejsce przede wszystkim dla zimującego ptactwa wodnego - między innymi z tego powodu Balaton to także istotne miejsce na mapie ornitologów i fotografów, którzy mogą tutaj obserwować i fotografować rzadko spotykane okazy.
Do gatunków, których występowanie zaważyło na uznaniu jeziora za ostoję, należą: najbardziej narażona głowienka i gatunki najmniejszej troski – gęś zbożowa, gęś białoczelna, gęgawa, krzyżówka, czernica i gągoł.
fot. Pixabay |
Trasa rowerowa
Miłośnikom dwóch kółek można polecić Balaton körút. Jest to wytyczona wokół Balatonu ścieżka rowerowa. Jej długość to ok. 200 km, tak więc można okrążyć Balaton rowerem w ciągu jednego dnia. Duża część ścieżki przebiega poza granicami dróg publicznych, a ruch na drogach, na których należy poruszać się wraz z samochodami, na ogół jest niewielki. Trasa określana jest z reguły mianem łatwej i bezpiecznej.
Źródła/resources:
www.tihany.hu
Encyklopedia Audiowizualna Britannica – Geografia I, ISBN 978-83-60563-07-6.
http://dwarazyziemia.pl/balaton-rowerem/
https://www.turysta.org/wegierskie-jezioro-balaton-na-co-warto-zwrocic-uwage-moje-odczucia-i-refleksje-po-krotkim-wypadzie/
https://ottawa.mfa.gov.hu/eng/page/lake-balaton
https://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/15631;jsessionid=6AB2AD3AE37098085FF696CDC397CD02
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11600041
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz