03 października 2017

7 ZNANYCH osób o węgierskich korzeniach

W dzisiejszym wpisie spojrzymy na kilka postaci, o których byś może nie wiedzieliście, że mają (lub miały) węgierskie pochodzenie. Wziąłem pod uwagę także Żydów wywodzących się z Węgier. Takich osób jest więcej, bo wielu ludzi uciekało z powodu prześladowań na tle religijnym, czy też w poszukiwaniu lepszego życia. Tak było również w przypadku Polaków, np. Max Factor. Może kiedyś napiszę drugą część, bo niektóre nazwiska mogą być zaskakujące.

7 znanych osób o węgierskich korzeniach cz. 2
http://en.vogue.fr/

Calvin Klein - ten amerykański projektant mody urodził się 19 listopada 1942 roku w Bronx. Jego ojciec nazywał się Leo Klein (niektóre źródła mówią, że jego prawdziwym nazwiskiem było Stern) i był Węgrem. O matce wiadomo tyle, że miała na imię Flo, jednak nie doszukałem się informacji, jakiego była pochodzenia. Niektóre źródła wskazują na to, że również była imigrantką z Węgier. 

https://www.otrcat.com
Harry Houdini - jeden z najsłynniejszych iluzjonistów w historii urodził się 24 marca 1874 w Budapeszcie jako Erik Weisz. Houdini  był Żydem, a jego rodzina, śladem wielu innych, wyemigrowała w 1877 roku do Stanów Zjednoczonych. Jako miejsce urodzenia podawał Appleton w stanie Wisconsin w USA, jednak po jego śmierci odnaleziono węgierski akt urodzenia i dzisiaj nie mamy już wątpliwości, że Houdini urodził się na Węgrzech.

https://typeset-beta.imgix.net
Drew Barrymore - ta słynna amerykańska aktorka urodziła się 22 lutego 1975 w Culver City, a jej matka - Makó Ildikó - jest Węgierką. W jednym z wywiadów aktorka przyznała, że nigdy nie była na Węgrzech i nie ma tam żadnej rodziny. Podobno, kiedy spotyka Węgrów, bardzo się cieszy i mówi im, że też jest Węgierką.

Mihályi József - twórca współczesnej fotografii

http://starschanges.com/
Adrien Brody - ten amerykański aktor urodził się 14 kwietnia 1973 w Nowym Jorku. Jego matka - Sylvia Plachy ur. 24 maja 1943 w Budapeszcie - jest znaną węgierską fotografką, której prace można oglądać w galeriach na całym świecie. Ojciec Adriena Brodyego jest z kolei Amerykaninem pochodzenia polsko - żydowskiego.

https://metvnetwork.s3.amazonaws.com
Peter Falk - ten amerykański aktor przyszedł na świat 16 września 1927 w Nowym Jorku, a zmarł 23 czerwca 2011 w Los Angeles. Rodzina jego ojca pochodziła z Polski i Rosji, natomiast matki z Czech i Węgier. Rolą, która przyniosła mu sławę była kreacja porucznika Columbo w kryminalnym serialu o tym samym tytule. Co ciekawe, w Budapeszcie znajduje się pomnik aktora.

Stres został odkryty przez Węgra!
10 faktów na temat kostki Rubika

https://media.npr.org

Alanis Morisette - ta kanadyjska piosenkarka urodziła się 1 czerwca 1974 w Ottawie. Jej ojciec - Alan Richard Morissette jest z pochodzenia Francuzem, a matka - Georgia Mary Ann Feuerstein - pochodzącą z Węgier, Żydówką, która z powodu prześladowań musiała opuścić rodzinny kraj w 1956 roku i przeniosła się do Kanady, gdzie postanowiła założyć rodzinę.
 
http://ultimateclassicrock.com
Paul Simon - urodził się 13 października 1941 w Newark. Najbardziej znany jest z występów z Artem Garfunkelem (ten ma pochodzenie rumuńskie) w duecie o nazwie Simon & Garfunkel. Sławę przyniosły mu takie utwory jak np. The sound of silence, czy Bridge over troubled water. Ojciec muzyka miał na imię Louis / Lajos i również był muzykiem (grał przede wszystkim na kontrabasie i gitarze basowej), związany był również z Radiem Węgierskim (Magyar Rádió), gdzie występował jako skrzypek. Matka Paula miała na imię Bella i była nauczycielką. 

Źródła/References:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz