30 czerwca 2016

Życie na Węgrzech - trzęsienie ziemi na Węgrzech (29. stycznia 2011)

Jeżeli myślicie, że trzęsienia ziemi mają miejsce jedynie w Azji, czy w Ameryce Południowej, jesteście w błędzie. Chcę tutaj opisać dosyć nietypowe trzęsienie pochodzenia tektonicznego, które miało miejsce na Węgrzech. Jak zawsze podkreślam, życie na Węgrzech obfituje w niespodziewane sytuacje. To wydarzenie nie dotyczyło mnie bezpośrednio, ale akurat jeden z moich znajomych doświadczył go osobiście.

1. Trzęsienie nadeszło wieczorem, około 18.45


Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 70 km na zachód od Budapesztu, niedaleko miejscowości Oroszlány i Heves. Głębokość, na której się znajdowało, była dosyć niewielka - zaledwie 10,1 km. Magnituda wyniosła 4,8 stopnia w skali Richtera.

Podczas trwających 38 sekund wstrząsów, w domach przesuwały się meble, ze ścian spadały obrazy, niektóre urządzenia ulegały uszkodzeniu. Popękały ściany setek budynków, lecz na całe szczęście obyło się bez tragedii i nikt nie ucierpiał. Skończyło się jedynie na stratach materialnych. W Budapeszcie podjęta została akcja sprawdzania konstrukcji mostów, tak aby upewnić się, że żaden z nich nie został uszkodzony.

Co ciekawe, władze Słowacji poinformowały, że słowackie normy dotyczące budownictwa przewidują, że każdy stawiany budynek musi być w stanie wytrzymać wstrząsy o sile 7 stopni w skali Richtera!

2. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień w historii tego kraju!


Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi na Węgrzech od 1985 roku, a dodatkowo dodam fakt, że trzęsienie ziemi na Węgrzech występuje średnio co 3 dni! Wszystkie te wstrząsy są jednak na tyle niewielkie, że nie są na ogół odczuwalne - ich magnituda wynosi zazwyczaj mniej niż 2,5 stopnia w skali Richtera. Najsilniejsze z kolei trzęsienie miało aż 6 stopni w skali Richtera i miało miejsce w roku 1763. Według znalezionych dokumentów, życie straciły wówczas aż 83 osoby.Zaledwie kilka tygodni później w Japonii miało miejsce jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii. Mimo to, większość budynków wybudowanych po 1981 roku (czyli od wejścia w życie specjalnej ustawy dotyczącej budownictwa) doskonale zniosła wstrząsy o sile 9,0 stopni w skali Richtera. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak niewiele zostałoby z Węgier, albo z Polski, gdyby takie trzęsienie wystąpiło w jednym z tych państw.


Źródła / References:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz