01 sierpnia 2016

Najwspanialszy stadion świata jest na Węgrzech!


Jakiś czas temu strona Footbals Top Ten opublikowała listę 10 najwspanialszych stadionów świata. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się stadion wybudowany w węgierskiej wiosce Felcsút. Było to sporym zaskoczeniem, że niewielki stadion znajdujący się w małym państwie Europy Środkowo-Wschodniej zdobył tak prestiżowe wyróżnienie. W tym poście postaram się opisać, jak do tego doszło. Zapraszam do dalszego czytania bloga!


1. Felcsút

Stadion na Węgrzech Orban

Jest to licząca zaledwie 1812 mieszkańców wieś w komitacie Fejér, położona 46 kilometrów na zachód od Budapesztu. Jej burmistrzem jest Mészáros Lőrinc, gęstość zaludnienia wynosi 78,65 osób/km. kw., a według strony utazzitthon, miejscami szczególnie wartymi zobaczenia są:


- kościół z plebanią

- pomnik "Sprawiedliwość dla Węgier"

- kościół reformacyjny
  
Ponadto we wsi znajduje się kilka sklepów i stacja benzynowa. Niestety - pomimo szczerych chęci nie znalazłem innych wartych odnotowania faktów.


2. Akademia Piłkarska im. Ferenca Puskasa i Pancho ArenaŻycie na Węgrzech
fot. Dénes György
Akademia Piłkarska została utworzona w 2005 roku, lecz imieniem słynnego węgierskiego piłkarza nazwano ją trzy lata później, w 80. rocznicę jego urodzin. Zanim to nastąpiło, podlegała ona drużynie piłkarskiej Videoton, grającej w pobliskim Székesfehérvár.

W 2011 roku rozpoczęto planowanie budowy stadionu dla Akademii. Jednym z dwóch architektów zaangażowanych w projekt był Makovecz Imre - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli architektury organicznej, która zakłada kształtowanie budowli w taki sposób, aby nawiązywały swoją formą do natury (do tego tematu wrócę w innym wpisie). Stadion (Pancho Arena) powstał ostatecznie w 2014 roku i zebrał bardzo skrajne recenzje. Sama konstrukcja spotkała się z pozytywnym przyjęciem - zachwalana jest jej forma, jakość wykonania, oraz wysoka funkcjonalność, jednak znacznie większe emocje wzbudziły niejasne kulisy powstania obiektu.


3. Kontrowersje 

 


stadion na Węgrzech
fot. MTI
We wsi Felcsút swoją młodość spędził obecny premier Węgier, Viktor Orbán. Jest on osobą znaną z zamiłowania do futbolu, nikogo nie zdziwił więc fakt, że Pancho Arena została wybudowana dokładnie naprzeciwko jego rodzinnego domu. Warto nadmienić, że w węgierskim parlamencie szybko wprowadzono ustawy, które okazały się niezwykle korzystne dla wykonującego prace przedsiębiorstwa budowlanego. Dzięki temu proces powstawania stadionu był niezakłócony, a inwestycja została zrealizowana w terminie, bez zbędnych opóźnień. Usunięcie biurokratycznych barier świadczy według mnie o wysokim zaangażowaniu władz i ich profesjonalnym podejściu do kwestii terminowości realizacji inwestycji finansowanych ze środków publicznych.

Dzięki gospodarności władz, w 2016 roku otwarty został odcinek kolejki dojazdowej, za pomocą której w komfortowy sposób można przemieszczać się pomiędzy Arboretum, Stacją Felcsút, oraz Akademią. Główna stacja poddana została gruntownej rewitalizacji, sfinansowanej w dużej części ze środków unijnych. W jednym z artykułów znalazłem informację, że na chwilę obecną połączenie jest niestety wysoce nierentowne, ponieważ korzysta z niego bardzo niewielu pasażerów. 

Warto w tym miejscu nadmienić, że władze dosyć dobrze radzą sobie również z innymi przedsięwzięciami, na realizacji których najbardziej im zależy. Niedawno głośno było o wprowadzeniu na Węgrzech ograniczeń w sprawie dystrybucji i sprzedaży wyrobów tytoniowych, dzięki czemu zajmować mogą się nimi jedynie osoby, które zdobyły stosowną koncesję. Również w tym przypadku obyło się bez zbędnych formalności i przeciągania terminów w nieskończoność. Nieco inny los spotkał natomiast trzecią linię budapeszteńskiego metra, na której modernizację - pomimo tego, że jest w katastrofalnym stanie - władzom od dosyć dawna nie udało się pozyskać środków.

Powracając jeszcze na moment do stadionu - jego pojemność to 3500 osób - stanowi to dwukrotność liczby mieszkańców wsi Felcsút, a całkowity koszt budowy wyniósł około 3.8 mld forintów (56 mln zł.) Obiekt spełnia normy UEFA 2, dzięki czemu można na nim rozgrywać mecze I i II rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, oraz Ligi Europy.

Gdyby w Warszawie wybudować stadion, którego pojemność byłaby dwukrotnością liczby, jaką stanowią mieszkańcy Warszawy, taki obiekt musiałby mieć około 4 mln miejsc. 

Pytam - kto inny da radę to zrobić, jak nie Węgrzy?
 
Blog Węgry Orban
W zestawieniu strony Footbals Top Ten, Pancho Arena znalazła się na pierwszym miejscu najwspanialszych stadionów świata, pozostawiając w tyle słynną brazylijską Maracanę, oraz monachijską Allianz Arenę.
 
Źródła/References:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz