19 września 2017

10 faktów na temat kostki Rubika

http://gadzetomania.pl
Kostka Rubika to chyba najlepiej rozpoznawalny na świecie węgierski produkt. Jego konstruktorem jest Rubik Ernő (ur. 13 lipca 1944 w Budapeszcie). Jako, że licencjonowanych kostek sprzedano na świecie już ponad 300 milionów, warto przyjrzeć się temu wynalazkowi.

Poniżej 10 faktów na temat kostki Rubika:

www.wikipedia.org
1. Jej przeciwległe ścianki różnią się obecnością koloru żółtego. Doskonale prezentuje to widoczny poniżej schemat.
Biały + żółty = żółty
Niebieski + żółty = zielony
Czerwony + żółty = pomarańczowy

2. Zabawka składa się z 26 sześcianów, a wszystkich możliwych kombinacji ułożenia kostki jest wiele, bo aż 43 252 003 274 489 856 000 (ponad 43 tryliony). Liczba ta dotyczy standardowej kostki (3x3). Istnieją także wersje 4x4, a nawet 7x7. Edit: zerknijcie do komentarzy - tam jest link do kostki o wymiarach 17x17.

3. W pierwotnym zamierzeniu konstruktora, kostka nie miała być zabawką, lecz pomocą naukową dla studentów; Rubik był wówczas wykładowcą architektury. 

4. Kiedy za pierwszym razem Rubik przez kilka tygodni nie potrafił przywrócić pierwotnego układu pól na kostce, zrozumiał, że przypadkowo stworzył zagadkę logiczną. Jeżeli czytaliście sagę Millenium, Stiega Larssona, kojarzycie z pewnością postać Lisabeth Salander. Mimo swej ponadprzeciętnej inteligencji i wybitnych zdolności matematycznych, ta fikcyjna postać układała kostkę aż przez 40 minut i była tym faktem niepocieszona.

Rubik próbuje ułożyć kostkę
Dwa lata później (w 1976 roku) identyczną zabawkę zaprezentował pracujący niezależnie od Węgra Japończyk, Terutoshi Ishige, jednak to Węgier był pierwszy.

5. Kostka Rubika to w języku węgierskim Magiczna Kostka (węg. Bűvös Kocka).

6. Jak dotychczas udowodniono, że oryginalny układ pól można przywrócić z każdego położenia w zaledwie 20 ruchach, choć najczęściej wystarcza 15-19 ruchów. Istnieje wiele technik układania kostki, np. LBL, Fridrich, Petrus, a także techniki pozwalające na ułożenie kostki bez patrzenia.

Mihályi József - twórca współczesnej fotografii
Bíró László - węgierski wynalazca długopisu
Stres został odkryty przez Węgra!

7. Masterpiece Cube - kostka wykonana przez prestiżowy salon jubilerski Diamond Cutters International z okazji 15-lecia kostki Rubika. Wykonana z litego złota, wysadzana 22,5 tys. ametystów, 34 tys. rubinów i 34 tys szmaragdów warta jest 1,5 mln dolarów. Podobną kostkę wyprodukowano również z okazji 40-lecia zabawki. Jej wartość szacuje się na 2,5 mln dolarów.
www.patch.com

8. Rekord świata w układaniu kostki Rubika to 4,73s, jedną ręką 6,88s; stopami 20,57s; a z zawiązanymi oczami 21,05s. Rekord ustanowiony przez robota Speedcuber wynosi 3,253s. Wielokrotnym rekordzistą jest Australijczyk litewskiego pochodzenia, Feliks Zemdegs. Rubik niechętnie bierze udział w zawodach, bardzo rzadko pokazuje się publicznie, a na większości zdjęć pojawia się ze swoim najpopularniejszym wynalazkiem.

9. Najmniejsza Kostka Rubika na świecie ma niecałe 6 mm wysokości. Największa ma bok o długości 1.56m i waży ponad 100 kg, dzięki czemu jest o 20 000 razy większa od wersji zaprojektowanej przez Węgra.

10. "Kubistyczne uszkodzenie dłoni" to rzekome schorzenie, którego można się nabawić na skutek zbyt częstego układania kostki. Problem spotyka ludzi określanych mianem Cubaholics.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz