Pogoda na Węgrzech [Pogoda Węgry]

mfor.hu
Pogoda na Węgrzech różni się od tej w Polsce. Węgry są krajem zdecydowanie cieplejszym. Węgierskie lata są długie u upalne, choć w porównaniu do pogody w Japonii, nie tak straszne. Zimy są zdecydowanie łagodniejsze, niż te polskie, jednak należy mieć na uwadze, że zdarzają się okresy, kiedy temperatura spada mocno poniżej zera i wówczas jest naprawdę mroźnie.
Węgry to kraj znajdujący się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Na zdecydowanej większości powierzchni tego kraju - między innymi w Budapeszcie - klimat ma cechy kontynentalne, na zachodzie wyróżnia się wpływ mas powietrza oceanicznego, zaś na południowym zachodzie na klimat Węgier pływają masy powietrza śródziemnomorskiego. 

Najlepszym źródłem informacji pogodowych dla Węgier jest moim zdaniem portal időjárás.hu.

Pogoda na Węgrzech


Węgry są krajem ciepłym, jak na klimat umiarkowany, który cechuje się w tym kraju dość wysokimi wartościami termicznymi. Zimy są krótkie, najczęściej cieplejsze niż u północnych sąsiadów, jednak niekiedy bywają mroźne.

Gdzie jechać nad Balaton

Temperatury zimowe wahają się w granicach od −1 °C do −4 °C na wschodzie, a miesiącem o najniższych średnich temperaturach dobowych jest styczeń. Na wschodzie notuje się wyższe amplitudy termiczne, przez co nocne spadki temperatur są znaczące. Lata są długie i upalne. Średnia dobowa temperatura wynosi w lipcu od 20 °C na zachodzie do 25 °C na południu. W górach ze względu na niewielkie wysokości wartości termiczne, temperatury osiągają 17–18°.

Budapeszt w 3 dni 

Średnia roczna suma opadów wynosi od 800–900 mm w górach na zachodzie, do 500–600 mm na nizinach. W środkowej części Wielkiej Niziny Węgierskiej - między innymi w Budapeszcie - opady są mają niskie wartości i nie przekraczają 500 mm. Węgierska aura cechuje się przewagą opadów letnich, zaś na nizinach występują długie i częste susze. Węgry w okresach zimowych są nawiedzane silnymi opadami śniegu, jednak pokrywa śnieżna utrzymuje się długo tylko w najwyższych częściach Pogórza Północnego, zaś w dużych miastach, jak np. Budapeszt, szybko znika. 

Źródła/Resources

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz