10 października 2017

5 zaskakujących faktów na temat Budapesztu

W dzisiejszym wpisie poruszę kilka ciekawych kwestii związanych z Budapesztem. Mam nadzieję, że znalazłem coś, o czym jeszcze nie słyszeliście.

http://keyassets.timeincuk.net
1. Do grona honorowych obywateli Budapesztu zaliczają się między innymi Elvis Presley i Dalajlama. Do 2011 roku do tego zacnego grona należał również jeden z największych ludobójców w historii ludzkości, Józef Stalin! Zastanawia Was dlaczego Elvisa wyróżniono nie tylko honorowym obywatelstwem, ale także nazwą parku w Budapeszcie? Elvis wyraził się pochlebnie o węgierskich dążeniach do niepodległości i poprosił o wysyłanie na Węgry paczek z pomocą humanitarną. To wystarczyło, żeby Węgrzy obdarzyli go sympatią.

http://www.renegadetravels.com/
2. Węgrzy mają chyba słabość do muzyków, gdyż w Budapeszcie odnajdziemy także drzewo poświęcone Michaelowi Jacksonowi. Podczas swojego pobytu w stolicy Węgier, słynny piosenkarz zatrzymał się w Hotelu Kempinski. Jego fani gromadzili się w parku otaczającym przybytek, a po śmierci muzyka, miejsce to tak bardzo przypominało im o zmarłym, że postanowili uczcić jego pamięć, przyozdabiając jedno z rosnących tam drzew jego zdjęciami. Do dzisiaj w parku otaczającym hotel mają miejsce tzw. flash moby, czyli zorganizowane spotkania fanów, którym towarzyszą zaplanowane wcześniej akcje, a na drzewie co jakiś czas zawisa zdjęcie Króla Popu. 

http://csokiszoli.hu
3. W Budapeszcie znajduje się kilkaset solariów (salonów do opalania). Opalanie jest na Węgrzech bardzo modne, a solaria cieszą się ogromną popularnością. Solaria pojawiły się na Węgrzech w latach 90-tych i zrobiły karierę, będąc symbolem kapitalistycznego luksusu i dając możliwość dokonywania zmian w swoim wyglądzie. W Budapeszcie są nawet solaria otwarte przez 24 godziny na dobę. Znajdziecie także salony ulokowane na Wyspie Małgorzaty - to na wypadek pochmurnego nieba.

http://budapest.varosom.hu/
4. Pod żadną inną stolicą na świecie nie ma tak rozległego systemu jaskiń. Pod Budapesztem znajduje się sieć korytarzy, oraz ponad 200 komór, niszy i jaskiń o znaczeniu geotermalnym. Każdego dnia na powierzchnię ze źródeł wypływa około 70 mln litrów gorącej wody. Z tego powodu już od czasów rzymskich budowano tu łaźnie. Najsłynniejsza łaźnia - Széchenyi gyógyfürdő - jest największą łaźnią z wodą leczniczą na świecie. Część systemu jaskiń można odwiedzić jedynie w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników. 

https://upload.wikimedia.org
5. W Budapeszcie znajduje się największy na świecie budynek parlamentu, największa w Europie i druga co do wielkości synagoga na świecie, druga najstarsza w Europie linia metra, jedno z najstarszych na świecie zoo, a latem odbywa się jeden z największych festiwali muzycznych świata (Sziget Fesztivál). Po Budapeszcie jeżdżą najdłuższe, oraz drugie najdłuższe na świecie tramwaje. Jestem ciekawy, jakie są jeszcze inne zaskakujące fakty na temat Budapesztu.


Źródła/references:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz