31 października 2017

7 ZNANYCH osób o węgierskich korzeniach cz.2

Kilka tygodni temu we wpisie 7 ZNANYCH osób o węgierskich korzeniach pisałem m.in. o Drew Barrymore i Calvinie Kleinie. Dzisiaj poznacie polityków, sportowców i nie tylko. Zapraszam!

Blog Węgry
http://media.wplm.pl/
Nicolas Sarkozy – były prezydent Francji urodził się 28 stycznia 1955 roku w Paryżu. Jego prawdziwe nazwisko to Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa. Jest synem węgierskiego emigranta, Pála Sárközy de Nagy-Bócsa. Pál Sárközy wywodził się ze szlacheckiego rodu, posiadającego majątki ziemskie w miejscowości Alattyán, położonej 90 km na wschód od Budapesztu (tę sensacyjną informację opublikował w 2007 roku The New York Times). Ojciec byłego prezydenta wyemigrował do Niemiec, a matka wraz z dziećmi wróciła do Francji.

Znani Węgrzy
https://panampost.com
Milton Friedman – jeden z najwybitniejszych ekonomistów w historii. Laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, twórca monetaryzmu. Jeden z doradców ekonomicznych amerykańskich prezydentów: Richarda Nixona oraz Ronalda Reagana. Urodził się 31 lipca 1912 roku w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskich imigrantów pochodzących z miejscowości Beregszász na Węgrzech (obecnie są to tereny Ukrainy). Milton Friedman zmarł 16 listopada 2006 roku w San Francisco.

Blog Węgry
https://media.premiumtimesng.com
Martina Hingis – jedna z najbardziej utytułowanych tenisistek w historii jest Szwajcarką pochodzenia węgiersko-czesko-słowackiego. Urodziła się 30 września 1980 roku w Koszycach. Jej matka – Melanie Molitorová – jest Czeszką, natomiast ojciec – Karoly Hingis – Węgrem. Martina Hingis to Zwyciężczyni pięciu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, trzynastu w grze podwójnej i siedmiu w grze mieszanej. Wicemistrzyni Olimpijska z Rio de Janeiro w 2016 roku.

Znani Węgrzy
https://www.pkbaseline.com
Rachel Weisz – urodziła się 7 marca 1970 roku w Londynie. Jej matka, Edit Ruth, pochodziła z Austro-Węgier i była nauczycielką języka angielskiego, oraz terapeutką. Ojciec, George Weisz, był Żydem pochodzącym z Węgier. Pracował niezależnie, jako wynalazca, a jego szczególnym zainteresowaniem była aparatura medyczna i diagnostyczna. Rachel Weisz jest laureatką Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wierny Ogrodnik.

Blog Węgry
https://frontera.net
George Soros – o tym panu ostatnio jest bardzo głośno. Urodził się jako György Soros, 12 sierpnia 1930 roku w Budapeszcie i do 16. roku życia mieszkał na Węgrzech, do czasu, aż udało mu się uciec. Jest jednym z najpotężniejszych finansistów i spekulantów walutowych na świecie. Soros stał się znany 22 września 1992 roku, kiedy to dokonał spekulacji przeciw funtowi szterlingowi, angażując 10 mld dolarów i grając na zniżkę kursu.  Został nazwany „człowiekiem, który złamał Bank Anglii”. W 1997 roku w podobnej sytuacji malezyjski premier oskarżył Sorosa o spowodowanie załamania waluty tego kraju. 
 
Znani Węgrzy
https://upload.wikimedia.org/
Joschka Fischer – niemiecki polityk, wielokrotny wicekanclerz Niemiec, były minister spraw zagranicznych w koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera. Zwycięzca wielu plebiscytów na najpopularniejszego niemieckiego polityka. Urodził się 12 kwietnia 1948 roku w Gerabronn, jako Joschka Martin Fischer. Imię Joschka, to tak naprawdę zgermanizowane Jóska (József). Jego ojciec był węgierskim rzeźnikiem, który zdecydował się wyemigrować z Węgier do Niemiec w 1946 roku, kiedy po zakończeniu II wojny światowej wojska sowieckie rozpoczęły okupację tego kraju. 

Blog Węgry
https://static.diffen.com
Sir Mark Knopfler – jeden z najlepszych gitarzystów świata i przede wszystkim członek słynnego zespołu rockowego Dire Straits urodził się 12 sierpnia 1949 roku w Glasgow. Jego ojciec – Erwin Knopfler –  był pochodzącym z Węgier Żydem (z wykształcenia architektem), który zdecydował się wyemigrować do Szkocji.

Jeżeli podobał Wam się wpis lub macie jakiekolwiek spostrzeżenia, dajcie mi znać!

Źródła/References:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz